Emissieregistratie

Toetsingsemissies voor de NEC-plafonds en PM

In de EU gelden voor enkele emissiestoffen de zogeheten nationale NEC-plafonds (National Emissions Ceilings). Per stof waarvoor een plafond geldt mag dit niet overschreden worden. Deze tabel geeft een overzicht van de emissies van de luchtverontreinigende stoffen ten behoeve van de toetsing aan deze plafonds. Hiervoor geldt de zogeheten NEC-definitie, en die heeft tot gevolg dat deze cijfers afwijken van de tabel ‘Luchtverontreinigende emissies’. De verschillen zijn dat de emissies van Visserij worden berekend op basis van verkochte brandstof, en dat Zeescheepvaart niet wordt meegenomen. De emissies van Wegverkeer worden berekend op basis van de totaal binnenlands gereden kilometers in plaats van de hoeveelheid afgezette brandstof; dit verandert na 2020.
Deze emissiegegevens worden ook internationaal, in de vorm van het Initial Inventory Report (IIR) en bijbehorende NFR tabellen geleverd aan EMEP/EEA.

NEC-stoffen in kiloton, van 1990 t/m 2019, vastgesteld in januari 2021 (zie verklaring ontwikkeling emissies)
*) deze NEC-plafonds gelden voor de periode 2010 t/m 2019.
Stof per NEC-sector 1990 1995 2000 2005 2010 2015 2018 2019 Plafond 2010*
Ammoniak (NH3)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 4,64,43,13,02,21,92,11,9  
Verkeer 0,92,24,45,24,64,24,34,3  
Consumenten 9,67,06,17,46,77,36,86,7  
HDO en Bouw 4,24,23,83,83,53,54,64,5  
Landbouw 326,6200,6156,0133,3117,0114,2111,7105,6  
Totaal 345,9218,5173,3152,7134,0131,2129,4123,0128,0
          
Stikstofoxiden (NOx)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 188,4142,7101,692,365,955,647,245,7  
Verkeer 352,7295,9263,5222,3185,8157,5141,9132,8  
Consumenten 23,425,221,317,915,79,88,58,0  
HDO en Bouw 12,312,311,99,69,56,65,75,7  
Landbouw 58,057,949,645,245,343,640,437,9  
Totaal 634,7533,9448,0387,4322,1273,0243,7230,1260,0
          
Zwaveldioxide (SO2)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 168,1108,161,757,232,129,323,421,3  
Verkeer 23,623,914,39,42,91,00,80,9  
Consumenten 1,20,80,50,40,50,40,40,4  
HDO en Bouw 1,31,11,00,30,20,10,10,2  
Landbouw 0,00,00,00,00,10,10,10,1  
Totaal 194,3133,877,667,435,731,02522,950,0
          
Niet-methaan-VOS (NM-VOS)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 172,4120,490,361,956,947,040,539,2  
Verkeer 204,5134,087,661,750,040,237,236,3  
Consumenten 52,053,450,548,948,546,846,446,4  
HDO en Bouw 76,452,336,833,633,930,128,828,6  
Landbouw 98,566,371,366,081,690,689,587,8  
Totaal 603,8426,5336,5272,0270,7254,8242,5238,2185,0
          
Fijn stof (PM10)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 35,522,013,110,18,07,47,27,1  
Verkeer 23,819,716,813,49,67,16,46,1  
Consumenten 10,010,29,79,39,07,87,16,8  
HDO en Bouw 2,72,42,62,22,12,12,12,2  
Landbouw 4,94,95,55,46,16,56,05,4  
Totaal 77,059,247,640,534,830,928,827,5 GEEN
          
Fijn stof (PM2.5)          
Industrie, Energie en Raffinaderijen 21,714,07,96,04,54,24,03,9  
Verkeer 21,817,514,511,17,34,84,03,6  
Consumenten 9,69,79,38,98,67,46,86,5  
HDO en Bouw 0,70,70,80,70,60,60,70,7  
Landbouw 0,60,60,60,60,70,70,60,6  
Totaal 54,442,533,127,321,717,716,015,3 GEEN